piątek, 31 sierpnia 2018

Dynia to absolutny super-produkt sezonu jesiennego



Smakuje wybornie to raz. Ma wspaniały wpływ na nasz organizm, to dwa. Dynia jest rośliną jednoroczną.  Pochodzi z Ameryki. Rodzina dyniowatych obejmuje około 760 gatunków, jednak w Polsce uprawiana jest przede wszystkim dynia olbrzymia lub zwyczajna. Owoce dyni są duże i kuliste z licznymi płaskimi nasionami. Dojrzałe owoce zbiera się pod koniec lata, czyli właśnie w tym czasie. 


Dynia to prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych. Najwięcej witamin ma dynia w intensywnym kolorze pomarańczy. Dynia jest bogata w witaminę A, witaminy z gr. B (B1 i B2), C i PP oraz składniki mineralne: magnez, potas, żelazo, wapń, fosfor. Jest doskonałym źródłem białka i błonnika. A w dodatku jest małokaloryczna (zaledwie 28 kalorii w 100g), a w sezonie jesiennym także tania.


Dynia polecana jest w leczeniu zaparć. Reguluje pracę jelit i pobudza procesy trawienne, a ponadto oczyszcza organizm z trujących produktów przemiany materii. Zalecana jest osobom, które chcą schudnąć lub mają problemy ze strony układu trawiennego, gdyż jest lekkostrawna i bogata w błonnik.


Dynia ma działanie przeciwzapalne i podnosi odporność organizmu. Zaleca się jej podawanie przy trudnościach w oddawaniu moczu, problemach z pęcherzem moczowym i nerkami, gdyż działa moczopędnie. Dynię poleca się również osobom z nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą, ponieważ skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.


Dynia opóźnia procesy starzenia i ma wpływ na dobry stan skóry! Zawarty w dyni beta-karoten jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym skórę przed wolnymi rodnikami. Miąższ dyni poleca się kobietom w ciąży, gdyż jest doskonałym środkiem przeciw nudnościom i wymiotom. Natomiast okłady można stosować przy oparzeniach.


Tak więc moje drogie Panie, dyniowy czas - czas zacząć!


sobota, 25 sierpnia 2018

Jesień za oknem…



Jesień to kolejna piękna pora roku. Często kojarzy się ten czas z intensywnymi opadami deszczu oraz „szarością dnia”. Mnie przede wszystkim z przepięknym bogactwem barw liści w lasach, parkach i ogrodach. A co z przekonaniem o powszechnym obumieraniu przyrody? Ten pogląd nie wytrzymuje konfrontacji z obrazem owocujących drzew i krzewów oraz roślin runa leśnego. Choć przyznać należy, że w tym roku z racji długotrwałych upałów, runa leśnego prawie nie było. Można zatem śmiało powiedzieć, że jesień dostarcza nam o wiele więcej wrażeń, niż byśmy się spodziewali.

Na przełomie sierpnia i września pozornie nic się nie dzieje, chociaż ptaki rozpoczynają już zmianę swojego miejsca zamieszkania. W przydomowych ogrodach kwitną w najlepsze znane nam doskonale nasturcje, aksamitki, begonie, maciejki i wiele innych. Na krzewach i drzewach dojrzewają owoce, pięknie zdobiąc berberys, jarzębinę, kalinę, głóg, różę, cis i irgę. Taki piękny czas… Czas zbiorów, weków i zadumy.

Poranki i wieczory są już chłodne. Na tarasie można posiedzieć, ale już z kocem na kolanach i ciepłym kubkiem herbaty w dłoni. Wreszcie nadszedł czas nadrabiania książkowych zaległości. Po przepięknej wiośnie, fenomenalnym lecie, nadszedł czas na barwną jesień. Lubię tę porę roku, a Ty?

Proponuję Wam fajną zabawę poprzez dokończenie poszczególnych zdań. Oto one: Gdy nadchodzi jesień... Jesienne zapachy zawsze... Bardzo chce, aby jesień... Jesienią najbardziej lubię... Taka odskocznia od codzienności.  


niedziela, 5 sierpnia 2018

Pij dużo wody i soków owocowych bądź warzywnych



Upały, upały i… W trakcie upałów absolutnie nie należy zapominać o regularnym piciu wody i właściwym ubiorze. Rozdrażnienie, rozkojarzenie, napięta skóra, bóle głowy - to niektóre z objawów niedoboru wody...

Odwodnienie organizmu to stan zagrażający zdrowiu i życiu człowieka. Powodowany jest utratą i niedoborem wody oraz elektrolitów w organizmie, co skutkuje zachwianiem równowagi wodno-elektrolitowej. To stan szczególnie groźny dla dzieci, u których utrata wody następuje szybko i gwałtownie.

W ekstremalnej sytuacji utrata wody może zagrażać życiu człowieka. Skrajne odwodnienie wywołuje drgawki, spadek ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej (hipotermia ortostatyczna) i utratę przytomności.

Jak więc uniknąć odwodnienia? Pij dużo i często, najlepiej wodę niegazowaną lub naturalne soki (np. pomidorowy, który uzupełnia poziom potasu). Unikaj przebywania w pełnym słońcu w godzinach, w których grzeje najbardziej. Unikaj spożywania napojów, które mają działanie moczopędne i odwadniają organizm, tj. napoje z kofeiną, alkohol.

Zadbaj o najbliższych, którzy mogą mieć problem z regularnym uzupełnianiem płynów - dzieci, osoby starsze, chorzy i niepełnosprawni mogą potrzebować pomocy, by uniknąć groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia.

Bo jedno jest życie...