niedziela, 28 kwietnia 2019

6 pomysłów na majówkę w Polsce



Ten wyjątkowo długi, majowy weekend warto chociaż w części spędzić poza domem. Polska na wiosnę jest wyjątkowo piękna, a więc propozycji na majówkę nam nie brakuje. Oto 6 pomysłów na majówkę w Polsce, które można zrealizować nawet z dnia na dzień. Wystarczy wsiąść w samochód lub pociąg i jechać! 

Krutynia to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie Środkowej. Przebiega przez malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Nosi miano Perły Mazur, Królowej Nizinnych Rzek, Magicznej Wstęgi. Spływ wiedzie wśród mokradeł, przepastnych mazurskich lasów i stromych wzgórz morenowych. Brzegi Krutyni porośnięte są wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Często na trasie spływu spotkać można orła bielika lub orła przedniego. Spływ Krutynią to pomysł na aktywny weekend majowy. 

Enoturystyka, czyli podróżowanie śladem winnic, piwniczek i wytwórni wina to jedna z prężniej rozwijających się gałęzi turystyki na świecie. Ciekawą przygodą podczas długiego, majowego weekendu może być wycieczka Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu. Lubuskie wina słyną ze swoich wyjątkowych smaków, a tutejsze miody i wyroby pszczelarskie stosowane są nie tylko w celach spożywczych, ale również leczniczych. Trasa wiedzie pośród winnic, które zachęcają do skosztowania swoich wyrobów. Po drodze znajdują się także muzea i skanseny.  

Rezerwat przyrody Błędne Skały położony na terenie Gór Stołowych to istny labirynt złożony z zadziwiających form skalnych, wąskich przejść, szczelin i tuneli, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze. Kształty skałek w rezerwacie są niesamowite. Można dostrzec wśród nich głowy, grzyby, wysokie baszty, bramy, kamienne postacie z piaskowca. Niektóre olbrzymie głazy stoją tu na cienkich stopkach i zdają się igrać z prawami fizyki. Wyraźnie oznakowana trasa nie jest zbyt forsowna, doskonale poradzą sobie na niej dzieci.  

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to propozycja dla osób lubiących poznawać ciekawe historie i legendy. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to przede wszystkim tajemnicze zamki, ale także przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe tajemnicze groty, wzgórza wapienne i jaskinie z nietoperzami. Największą atrakcją parku jest jednak Szlak Orlich Gniazd, który łączy 25 zamków i ruin na wapiennych skałach, z których każdy ma ciekawą historię, niekiedy mrożącą krew w żyłach. 

Bagienna dolina Górnej Narwi, nazywana Polską Amazonią, to jedna z ostatnich w Europie naturalnych, regularnie zalewanych dolin. Utworzony tu Narwiański Park Narodowy jest prawdziwą ostoją spokoju, a przede wszystkim rajem dla miłośników ptaków. Ornitolodzy naliczyli na jego terenie ponad 200 gatunków ptactwa. Wybierając się nad Dolinę Narwi najlepiej zatrzymać się w Kiermusach i stamtąd - obowiązkowo z lornetką i aparatem fotograficznym - wyruszyć w świat natury. Park najlepiej zwiedzać łódką lub kajakiem. Samochodem lub rowerem można pokonać atrakcyjną obwodnicę narwiańską z licznymi punktami widokowymi po drodze.  

W weekend majowy warto odkryć najbardziej malowniczą część Kaszub - Szwajcarię Kaszubską. To enklawa autentycznego folkloru, żywa do dziś kultura, tradycja, obyczaje, obrzędy, a także wspaniała kuchnia kaszubska. Weekend to wystarczająco dużo czasu, by poznać Kaszuby w pigułce. Odwiedzić wówczas trzeba Kartuzy, Szymbark i Chmielno, które są sercem tego regionu. Kartuzy to przede wszystkim ciekawy kościół i Muzeum Kaszubskie. W Chmielnie znajduje się Muzeum Ceramiki Kaszubskiej, gdzie zwiedzający mogą spróbować swoich sił na kole garncarskim. Teren Szwajcarii Kaszubskiej położony jest zaledwie 40 km od Trójmiasta, może więc stanowić miejsce miłego jednodniowego wypadu z Gdyni lub Gdańska.  

Odpoczynek to najlepsze lekarstwo na nerwy, stres i zmęczenie...


środa, 24 kwietnia 2019

Pelargonia, lobelia, a może nemezja?


Kwiaty balkonowe są proste w uprawie i pięknie kwitną, dlatego rośliny balkonowe to najładniejsza ozdoba nawet małego balkonu czy tarasu. Każdego roku sklepy i centra ogrodnicze oferują ogromny wybór kwiatów balkonowych. Do dziesięciu najpopularniejszych kwiatów balkonowych polecanych do skrzynek balkonowych należą:

  • pelargonia - w sprzedaży jest kilka gatunków pelargonii, wśród nich dużą popularnością cieszą się pelargonie zwisające - znakomite do wiszących pojemników,
  • werbena - jej drobne kwiaty -w zależności od odmiany - mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; roślina kwitnie nieprzerwanie od lipca do późnej jesieni,
  • uczep (zwany też bidensem) - ma intensywnie żółte kwiaty i delikatne, przewieszające się pędy; w sprzedaży dostępne są odmiany o pojedynczych i półpełnych kwiatach; kwitnie od maja do października,
  • begonia - zarówno begonia stale kwitnąca, jak i begonia bulwiasta; pierwsza doskonale radzi sobie na pełnym słońcu, druga - potrzebuje stanowiska lekko zacienionego,
  • fuksja - wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można rośliny o pokroju zwisającym oraz o pędach wzniesionych, które można prowadzić w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka,
  • lobelia - ma cienkie, silnie rozgałęzione pędy, drobne liście i delikatne kwiatki, które - w zależności od odmiany są niebieskie (w różnych odcieniach), fioletowe, różowe lub białe, roślina kwitnie obficie od początku czerwca do późnej jesieni,
  • aksamitka - w zależności od gatunku oraz odmiany mają różną wysokość, a ich kwiaty mogą mieć różne odcienie koloru żółtego i pomarańczowego. Dodatkową zaletą aksamitek jest to, że odstraszają swoim zapachem szkodniki,
  • niecierpek - w pojemnikach na balkonach i tarasach uprawiane są 3 gatunki: nieciepek basamina, nieciepek gwinejski i niecierpek Waleriana;
  • nemezja - jej kwiaty najczęściej są różnokolorowe: od białego, przez różne odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, różowego, amarantowego, niebieskiego oraz fioletowego i to wielu rozmaitych zestawieniach.
  • petunia i surfinia (to odmiana petunii ogrodowej o długich, silnie rozgałęzionych i przewisających pędach) – znakomite na słoneczny balkon. Do wyboru mamy mnóstwo odmian o kwiatach różnego koloru. Surfinie doskonale nadają się do uprawy w wiszących pojemnikach.

Zakupione rośliny sadzimy do różnego rodzaju pojemników: donic, mis, skrzynek balkonowych, wiszących koszy. Dobieramy je tak, by pasowały do wielkości i pokroju wybranych kwiatów. Nie musimy co roku kupować nowych pojemników, wykorzystujmy te z zeszłego sezonu. Gdy są nieco zniszczone albo ich kolor nam nie pasuje, zawsze możemy je przemalować. Balkon tak ustrojony będzie cieszył nie tylko Twoje oko.



piątek, 19 kwietnia 2019

Wielkanocne potrawy... i życzenia!


Na moim, ale i najpewniej na Waszym wielkanocnym stole nie zabraknie faszerowanych jajek i przystawek w postaci ruloników z wędliny oraz śledzi pod różnymi postaciami (na słodko, w oleju, itp.). Serwowany będzie pyszny żurek, którym podamy z białą kiełbasą. Na moim świątecznym obiedzie będzie się również pieczona szynka, pasztet z królika, pasta jajeczna, swojskie wędliny i wielkanocna baba.


Od dziecka nienawidziłam żurku. Do dziś nie wiem dlaczego. Ponoć miałam tę „przypadłość” po mojej chrzestnej, która również nie cierpiała tego przysmaku innych. Po trzecim z kolei szkoleniu skarbników, na którym ta zupa po raz kolejny była serwowana, skomentowałam, że niestety, ale moje uprzedzenia idą w kąt i muszę spróbować tego dania. W innym przypadku na szkoleniach skarbników zawsze będę głodna. 


Tak też się stało. Polubiłam. Bezcenne były miny mojej rodzinki, gdy podczas, najbliższych po ww. wydarzeniach, świąt nalałam sobie żurku… Pytali, czy się dobrze czuję. O dziwo, nic mi nie było i nie jest. Od tego czasu żurek często gości na naszym stole, nie tylko w święta. W tym roku żurek podam w chlebkach, jak na zdjęciu. Takie marzenie, które spełnię. Już zamówiłam. 


Mój żurek gotuję na zakwasie, który przygotowuję samodzielnie na kilka dni przed Wielkanocą. Mąka żytnia razowa (ok. 1 szklanki), letnia woda (około 1 litra), kromka dobrego razowego chleba oraz 2-3 ząbki czosnku. Wszystko mieszam i odstawiam na około 4-5 dni w ciepłe miejsce. Mieszanie powtarzam co jakiś czas. Po tym czasie jest gotowy do użycia. 


Nic trudnego, trzeba tylko chcieć. A chcieć to móc!

Życzę Wam, abyście te Święta Wielkanocne przeżyli radośnie i w gronie rodziny...



niedziela, 14 kwietnia 2019

Święta Wielkanocne za pasem...



Za tydzień już Święta wielkanocne. Dom wysprzątany, dusza również. Przygotowania idą pełną parą. Jak zawsze na moim wielkanocnym stole zagoszczą kwiaty, naturalne pisanki i subtelne dekoracje. Od lat przemawia do mnie natura. Ma być naturalnie i pięknie, bez plastikowych jajeczek itp. sztuczności. Mech, kora brzozy, białe tulipany, bazie, koronkowe serwetki, bawełniany, lniany obrus oraz kryształowe talerzyki po babci. To tegoroczny – mój – trend. 

Wczoraj wykonałam kilka stroików, które są radosne i do  wnętrza wniosły dużo świeżości. Nieodzownym akcentem tych dekoracji są oczywiście jajka. U mnie w tym roku małe, przepiórcze. Całość uzupełniają, tak uwielbiane przeze mnie świeczniki... 

Moje Gwiazdeczki, aby uzyskać ciekawy efekt wystarczy szklany pojemnik, do którego wrzucimy kilka jajek i trochę kwiatów. Nie musi być to coś wymyślnego i trudnego. Często najprostsze rzeczy są najpiękniejsze. Zwłaszcza, kiedy wiosenne kolory podkreśla biel tradycyjnego obrusa.

A u mnie, jak zawsze, będzie miła atmosfera rodzinnych Świąt Wielkanocnych… Rozmowy przy śniadaniu… „Bicie się” jajkami przyniesie dużo radości dzieci. Na życzenia przyjdzie jeszcze czas, ale za to na przygotowanie stroików i ozdób pozostało go już niewiele. Zachęcam… Przepięknie spędzony czas z domownikami. A i satysfakcja gwarantowana.