środa, 28 sierpnia 2019

Święto Plonów – czyli dożynki


Wg Wikipedii - zwyczaj ten, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.


Dożynki to ludowe święto, które połączone jest z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Zwyczaje dożynkowe mają charakter religijny, świecki oraz ludowy. Powiązane są z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Uroczystościom zazwyczaj przewodzi Starosta i Starościna. 


Na początku wznoszone są specjalne wieńce wykonane ze zbóż, kłosów oraz polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek, którego funkcję najczęściej pełni kapłan (religijne) lub przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej (świeckie). Później składane są symboliczne dary z najnowszych plonów. Zwieńczeniem dożynek jest najczęściej festyn ludowy. 


W Kościele ewangelickim obchodzone jest Dziękczynne Święto Żniw, wypadające w pierwszą niedzielę po dniu św. Michała (23 września). Podobnie jak w Polsce, w Niemczech i Szwajcarii uroczystość Erntedankfest (dosł. święto dziękczynienia za plony) ma również charakter ogólnokrajowy. 

Dożynki odbywają się od dawien dawna w każdej gminie, gdyż tylko w taki sposób jesteśmy w stanie podziękować rolnikom, pszczelarzom oraz sadownikom za Ich bardzo ciężką pracę. Jakże często nie docenianą.


Dziękuję...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz