piątek, 29 czerwca 2018

Kto mówi, że jest bez grzechu, sam siebie oszukuje



Od jakiegoś czasu pewne osoby postrzegam w pryzmacie „dwóch osób” lub inaczej „dwóch twarzy”. Ciężko jest ukryć przed światem takie zachowanie, bo mimo wszystko ludzie dostrzegają/wyczuwają takie poczynania. Często podwójna osobowość to świadome ukrywanie przed innymi swojego złego charakteru.  

To bardzo często chęć osiągnięcia w życiu jakiejś korzyści, wpłynięcia na kogoś, chęć przypodobania się, wywarcie na kimś korzystnego wrażenia, by zataić zachowanie psychopatyczne i można by tu wymieniać jeszcze całą listę zachowań wpływających na to, by ukazywać innym podwójną twarz, inny charakter, itd. Takie zachowanie jest naganne.

Nieraz, w szlachetniejszych celach ukrywamy swe prawdziwe oblicze, by zakryć przed najbliższymi cierpienie, którego doznajemy, np. po czyjejś stracie bądź ukrywając jakąś chorobę czy ból. Jakże inny cel przyświeca temu, żeby zachować wtedy inną twarz, by nie przysporzyć komuś innemu niepotrzebnych zmartwień czy wzruszeń. To jest zrozumiałe.

Jednak mimo wszystko najlepiej jest oczywiście być sobą i nie oszukiwać samego sobie. Bo czas i życie na pewno to wszystko, we właściwym czasie, odpowiednio zweryfikuje i staniemy się po prostu zwykłym „wawelskim Stańczykiem”. Bądźmy zawsze sobą, bo dobrze jest być sobą, by życie nie dostarczyło nam niepotrzebnej frustracji, byśmy nie doznawali niepotrzebnego wstydu, byśmy nie krzywdzili uczciwych ludzi. 

Pamiętajmy – karma wraca…


niedziela, 24 czerwca 2018

Tworzy klimat miasta...


Tereny zieleni kojarzą się z rekreacją i wypoczynkiem - i słusznie. Sprawiają, by wśród szkła, betonu i asfaltu żyło nam się lepiej. Zieleń miejska to nie tylko parki,  to również zieleńce, promenady, ogrody botaniczne, zoologiczne i działkowe, kwietniki czy zieleń uliczna. Tworzą klimat miasta.

Różnorodność zieleni miejskiej może być wykorzystywana do prowadzenia działalności dydaktycznej. Zwłaszcza ogrody przyszkolne, botaniczne i dendrologiczne zasługują tutaj na naszą uwagę. Wysoka zieleń stanowi naturalną ochronę przed wiatrem i potrafi zmniejszyć jego siłę od 20 do 80% w zależności od szerokości i wysokości pasa zieleni. 

Tereny zieleni nawilżają powietrze i obniżają temperaturę panującą w miastach, co odczuwalne jest zwłaszcza w miesiącach letnich. Odpowiednio zlokalizowana zieleń pomaga walczyć z nadmiernym hałasem panującym w miastach. Kliny zieleni wspomogą cyrkulację i przepływ świeżego powietrza z leśnych terenów podmiejskich. 

Zieleń miasta ma istotny wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców miast. Drzewa dają kontakt z przyrodą, obniżają poziom stresu (np. poprzez szum liści). Zieleń w mieście jest także miejscem występowania ptaków, a te również wyraźnie dodatnio wpływają na psychikę człowieka poprzez śpiew i możliwość częstej obserwacji zachowania. Właściwie dobrane gatunki i odmiany drzew podkreślają urodę architektury i dają mieszkańcom miast możliwość cieszenia oczu ładnym pokrojem, spektakularnym kwitnieniem, ciekawymi jesiennymi przebarwieniami.

Obserwujmy, jak zielono „zagospodarowane” są inne miasta. Być może innych pomysły będą naszą inspiracją do zagospodarowania przestrzeni przed blokiem, domem lub centrum.


środa, 20 czerwca 2018

Pelargonie – królowe tarasów i balkonów



Przyznajcie same, że to najpiękniejsze, najokazalsze i najtrwalsze letnie kwiaty. Sama mam ich wiele na moim tarasie. Pięknie kwitną od maja do późnej jesieni. Dwa lata temu otrzymałam ciekawe sadzonki, bodajże z Niemiec. Grube łodygi, piękne kwiaty, mięsiste liście. Zostaną już u mnie na zawsze.
Pelargonie podlewamy obficie, tak aby woda przelała się przez doniczkę. Najbardziej tolerancyjne na przesuszenie są pelargonie bluszczolistne, natomiast rabatowe i wielkokwiatowe źle znoszą suszę. Ze względu na długie i obfite kwitnienie pelargonie wymagają regularnego nawożenia. Stosuję  do podłoża granulowane nawozy o długim działaniu. Jest wygodniej, po prostu.
Pelargonie kwitną bardzo obficie od maja do pierwszych przymrozków, kiedy w wyniku mrozu zamierają. Na miejscu przekwitłych kwiatów szybko pojawiają się nowe. Usuwaj zeschnięte kwiatostany - wydłuży to ich czas kwitnienia – sprawdzone przeze mnie.

Pelargonie muszą przejść okres przechłodzenia aby zakwitnąć w kolejnym sezonie. Przed nastaniem październikowych przymrozków pelargonie rabatowe i bluszczolistne przenosimy do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10ºC, a pelargonie wielkokwiatowe do 10-12ºC. Temperatura zimowanie nie powinna być wyższa niż 14 ºC, gdyż wtedy rośliny wznowią wegetację.
 
Moje pelargonie rozmnażam wegetatywnie czyli poprzez sadzonki. Polecam. Masz gwarancję, że będą piękne przez kolejne lata. 



niedziela, 17 czerwca 2018

Fasolka szparagowa, któż jej nie lubi?


Fasolka szparagowa należy do rodziny roślin strączkowych. Oryginalnie pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej, ludzkości znana już była 7000 lat temu! Niesamowite. Do wyboru żółta czyli bogatsza w potas i fosfor oraz zielona – bogatsza w kwas foliowy, witaminę B6, żelazo i prowitaminę A (cenny składnik w diecie osób ze skłonnościami do niedokrwistości!). 

Fasolka ma dość dużo błonnika pokarmowego, przez co można długo cieszyć się uczuciem sytości. Idealnie sprawdza się jako zamiennik makaronu lub ziemniaków, dzięki czemu nasze danie obiadowe będzie zdrowsze i lżejsze. Fasolka ma niską kaloryczność (27 kcal w 100 g), stąd postrzegana jest jako znakomity składnik jadłospisu diet odchudzających.

Fasolkę warto gotować na parze, wartościowa też będzie z piekarnika. Przepyszna i cenione w moim domu danie, to typowy duet – gotowana fasolka z bułką tartą. Podaję ją również z kiełbasą, z pomidorami lub ryżem. Bardzo dobrze smakuje z sadzonym jajkiem, z kurczakiem oraz z patelni na azjatycką nutę. Fasolka jako dodatek pasuje do każdego obiadu. 

Fasolkę należy jednak podawać po obróbce cieplnej, gdyż w surowej postaci jest trująca. Powoduje bóle brzucha, wymioty i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Podaję przepis na fasolkę z czosnkiem. Pyszne danie. Polecam. Szczególnie teraz, gdy jest jej pod dostatkiem.
Składniki: fasolka szparagowej (około pół kg), posiekana natka pietruszki, 2 ząbki czosnku, oliwa z oliwek, sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania: umyj fasolkę, obetnij końcówki i ugotuj. Na patelnię wlej kilka kropli oliwy z oliwek, przez praskę wyciśnij 2 ząbki czosnku. Podsmaż czosnek i wrzuć do niego fasolkę. Pod koniec przyrządzania fasolki posól i posyp zieloną pietruszką. 
Gotujcie zatem i smakujcie…  



niedziela, 10 czerwca 2018

Truskawki w nowej odsłonie...



Zawsze z niecierpliwością czekam sezon truskawkowy. Uwielbiam te owoce – ich smak… dojrzewają w pełnym słońcu i kryją w sobie cały aromat lata! Prócz przepisów na przepyszne ciasta, musy i desery, dzisiaj przedstawiam Wam dwa przepisy na sprawdzone letnie, z dodatkiem truskawek, sałatki. Lekkie, pożywne i pyszne, dobre na upały.

Sałatka z truskawkami, kurczakiem balsamicznym i fetą

Składniki: 2 porcje mix sałat (np. z czerwoną sałatą radicchio), 2 pojedyncze filety z kurczaka, 100 g sera feta, ok. 250 g truskawek, 2 łyżki oliwy extra vergine, 6 łyżek octu balsamicznego, 1 łyżka miodu,
1/2 cytryny

Przygotowanie: Sałatę rozłóż na półmiski. Filety z kurczaka oczyść z błonek i kostek, dopraw solą, pieprzem, polej 2 łyżkami oliwy i 4 łyżkami octu balsamicznego, wymieszaj i odłóż na ok. 15 minut. Piekarnik nagrzej do 200 stopni C. Rozgrzej patelnię (grillową lub zwykłą). Wyjmij filety z marynaty (marynatę zachowaj) i połóż na patelni, smaż przez 2,5 minuty, następnie przewróć na drugą stronę i powtórz smażenie przez kolejne 2,5 minuty. Przełóż na blaszkę lub do naczynia żaroodpornego, polej pozostałą marynatą i wstaw do piekarnika na 10 minut. Na patelnię po kurczaku wlej sok z cytryny, 2 łyżki octu balsamicznego oraz miód. Wymieszaj, podgrzej do uzyskania jednolitej konsystencji i zlej do sosjerki. Wykorzystaj jako sos balsamiczny do sałatki. Filety kurczaka wyjmij z piekarnika i odczekaj ok. 1 - 2 minuty przed pokrojeniem. Na sałacie ułóż połówki truskawek, fetę pokrojoną w kosteczkę oraz pokrojonego na kawałki kurczaka. Podawaj z sosem balsamicznym. Ach…

Sałatka z rukolą, mango i truskawkami

Składniki: 3 garście rukoli, 1/2 mango, kilkanaście truskawek, cebula dymka

Mango pokrój w paski, truskawki w ćwiartki. Do miski włóż rukolę, truskawki, mango i posiekaną cebulę. Przygotuj winegret.

Winegret: 3 łyżki oliwy, sok z połowy limonki, garść listków kolendry, 1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka syropu z agawy lub miodu, szczypta chilli, sól, pieprz do smaku

Wszystkie składniki na winegret wymieszaj lub zmiksuj.  Polej nim sałatkę. Pychotka.

Polecam. Smacznego.