niedziela, 24 czerwca 2018

Tworzy klimat miasta...


Tereny zieleni kojarzą się z rekreacją i wypoczynkiem - i słusznie. Sprawiają, by wśród szkła, betonu i asfaltu żyło nam się lepiej. Zieleń miejska to nie tylko parki,  to również zieleńce, promenady, ogrody botaniczne, zoologiczne i działkowe, kwietniki czy zieleń uliczna. Tworzą klimat miasta.

Różnorodność zieleni miejskiej może być wykorzystywana do prowadzenia działalności dydaktycznej. Zwłaszcza ogrody przyszkolne, botaniczne i dendrologiczne zasługują tutaj na naszą uwagę. Wysoka zieleń stanowi naturalną ochronę przed wiatrem i potrafi zmniejszyć jego siłę od 20 do 80% w zależności od szerokości i wysokości pasa zieleni. 

Tereny zieleni nawilżają powietrze i obniżają temperaturę panującą w miastach, co odczuwalne jest zwłaszcza w miesiącach letnich. Odpowiednio zlokalizowana zieleń pomaga walczyć z nadmiernym hałasem panującym w miastach. Kliny zieleni wspomogą cyrkulację i przepływ świeżego powietrza z leśnych terenów podmiejskich. 

Zieleń miasta ma istotny wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców miast. Drzewa dają kontakt z przyrodą, obniżają poziom stresu (np. poprzez szum liści). Zieleń w mieście jest także miejscem występowania ptaków, a te również wyraźnie dodatnio wpływają na psychikę człowieka poprzez śpiew i możliwość częstej obserwacji zachowania. Właściwie dobrane gatunki i odmiany drzew podkreślają urodę architektury i dają mieszkańcom miast możliwość cieszenia oczu ładnym pokrojem, spektakularnym kwitnieniem, ciekawymi jesiennymi przebarwieniami.

Obserwujmy, jak zielono „zagospodarowane” są inne miasta. Być może innych pomysły będą naszą inspiracją do zagospodarowania przestrzeni przed blokiem, domem lub centrum.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz