piątek, 25 maja 2018

Prawa i obowiązki radnego



Często zadajecie mi pytanie: Czym zajmuje się radny? Jakie są prawa i obowiązki radnych? Dlaczego prośby radnych nie są realizowane? Dzisiejszy post jest poświęcony właśnie temu tematowi.


Radny jest przedstawicielem mieszkańców i reprezentuje ich interesy. Ślubując rzetelne sprawowanie swoich obowiązków zobowiązuje się do sumiennego i aktywnego działania nie tylko w samych obradach rady i komisji, ale i poza nią. Radny wykonuje swoje obowiązki z myślą o wspólnocie samorządowej i mieszkańcach, na wielu płaszczyznach, a kontakty z mieszkańcami są tylko jedną z nich. Bardzo ważne są dobre relacje z pozostałymi radnymi, współpraca z wójtem/burmistrzem/prezydentem, zarządem powiatu, aktywność podczas prac w komisjach, obecność na sesjach rady i składanie interpelacji. 


Radny powinien jasno przedstawiać nawet najtrudniejsze sprawy, szczerze mówić o problemach i zagrożeniach. Jeśli czegoś nie udaje mu się przeforsować w radzie lub jej komisjach, powinien o tym otwarcie powiedzieć wyborcom. Mieszkańcy łatwiej zrozumieją np. przesunięcie terminu kosztownej inwestycji gminnej, jeśli o jego powodach będą informowani na bieżąco i w sposób przekonywujący. 


Jednak żeby dobrze zdefiniować potrzeby danej jednostki samorządu terytorialnego, trzeba poznać potrzeby mieszkańców. Nie stanowią oni jednolitej grupy, a ich stosunek do gminy, władz lokalnych, oczekiwania i poglądy są bardzo różne. Mieszkańcy oczekują od radnego nie tylko szybkiej informacji i efektywnego działania, ale także składania sprawozdań z podejmowanych inicjatyw i pracy w radzie. 


Mandat radnego daje radnemu swobodę działania, która pozwala zajmować się wszystkimi inicjatywami na terenie gminy/powiatu. Niestety bez dobrej woli wójta/burmistrza/prezydenta – radny nie może nic, gdyż często zgłaszając swoje pomysły lub prośby w imieniu mieszkańców jest ignorowany lub pomijany. 


Dlatego czasami zastanawiam się: czy demokracja to dobry system?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz