niedziela, 27 maja 2018

W 28 rocznicę wolnych wyborów…


życzę zadowolenia z wykonywanych zadań, stabilnego prawa, lepszej współpracy na linii rząd – samorząd oraz sympatii i przychylności mieszkańców…


"Samorząd strategią dla przyszłości" to przewodnie hasło tegorocznej edycji IV Europejskiego Kongresu Samorządów, które tym razem odbyło się w Krakowie. „Zarządzanie samorządami wymaga dzisiaj dużych umiejętności, wiedzy, doświadczenia i determinacji – mówił PAP Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Według niego: „(…) poprzeczka w odniesieniu do efektywności zarządzania jest obecnie zawieszona znacznie wyżej niż 10-15 lat temu”.


Podczas tegorocznego kongresu odbywały się prezentacje poszczególnych samorządów, które odniosły sukces. Podjęto również próby wskazywania Ich pozytywnych wzorców mając nadzieję, że inne samorządy wykorzystają te dobre praktyki. Wg mnie jest to bardzo dobry pomysł, gdyż korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań usprawnia pracę lokalnych samorządów. Uważam, że powinniśmy stworzyć „bazę dobrych wzorców”. Sprawdzone pomysły docierałyby do wszystkich samorządów. 


Samorządowcy mają odpowiednie narzędzia, aby dobrze zarządzać gminami, jednakże mam nieodparte wrażenie, że od jakiegoś czasu samorząd nie może „dogadać się” z państwem. Istnieją spory kompetencyjne oraz podział zadań, na które Państwo nie przekazuje środków finansowych, bądź wymusza na gminach ich finansowanie w większym niż dotychczas procencie.


Od kilku lat samorządy proszą o konstruktywną debatę nad modelem i kształtem samorządu, gdyż dalsze efektywne zarządzanie na poziomie lokalnym naszymi sprawami, staje się bardzo trudne i niemożliwe. Ot, choćby problem podziału dróg w danej gminie. Kogo interesuje, że ul. Pocztowa w Witnicy jest drogą powiatową. Każdy mieszkaniec przy tej ulicy (i nie tylko), chce mieć drogę bez dziur i żąda jej naprawy od włodarza. Kogo interesuje, że ścieżka od Witnicy do Kostrzyna jest w zarządzie województwa. Ma być czysta i przejezdna, bo jest m.in. wizytówką naszej Gminy.


To tylko wybrane aspekty, a jest ich znacznie więcej. Zmiany, które byłyby kompromisem obu stron (i rządowej, i samorządowej) doprowadziłyby do efektowniejszego zarządzania naszymi małymi ojczyznami. Prócz oczekiwanych zmian, dobrych wzorców, najważniejszym wg mnie aspektem jest „dobry samorządowiec”. Co to oznacza?


Dobry samorządowiec to nie tylko menedżer mający wizje realizacji bieżących zadań, dotyczących jego środowiska, ale także strateg świadomy celów długofalowych. Dobry samorządowiec to ten, który jest blisko ludzi, potrafi ich słuchać, nawiązywać z nimi dobre relacje i razem z nimi rozwiązywać codzienne sprawy lokalne. Samorządowiec, który rozmawia i współpracuje z radnymi i mieszkańcami. To osoba, która łączy, a nie dzieli. 

bo samorząd to my...

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz