piątek, 23 listopada 2018

Mężczyźni czasami mają pierwszeństwo…


Popularne twierdzenie, że kobieta ma zawsze pierwszeństwo jest lekko „przesadzone”. Są bowiem sytuacje, w których jest zupełnie odwrotnie. Ustalmy raz na zawsze o co chodzi w pierwszeństwie.

Pierwszy kontakt - nie ulega wątpliwości, że to do kobiety należy decyzja czy z danym mężczyzną chce się lepiej poznać, czy w ogóle podejmie z nim rozmowę. Niemniej nie można oczekiwać, że to ona będzie inicjowała pierwszy kontakt. Jeśli już Wasze spojrzenia się spotkały, może nawet wymieniliście uśmiechy, to mężczyzna powinien zrobić kolejny krok i podjąć rozmowę. To on również pierwszy się przedstawia i ewentualnie przekazuje jej swój numer telefonu. Może ją zapytać o jej numer, ale nie powinien wymagać od niej podania go. 

Wybór miejsca - gdy para spotka się już, żeby spędzić razem nieco czasu, to mężczyzna powinien mieć już kilka pomysłów na kawiarnie lub tez wiedzieć co jest grane w okolicznych kinach. W ten sposób pokaże, że jest konkretnym i zdecydowanym człowiekiem, a przy okazji zdejmie ze swojej towarzyszki odpowiedzialność za wybór dobrego miejsca. 

Wyjście z samochodu - gdy mężczyzna przyjeżdża w jakieś miejsce z kobietą, na której chce zrobić dobre wrażenie, może jej otworzyć drzwi samochodu. To staroświeckie zachowanie i rzadko się je dziś praktykuje, ale zdecydowanie zadziała pozytywnie! 

Przejście przez drzwi - mężczyzna powinien usunąć przed kobietą każdą przeszkodę, w tym przypadku drzwi. Zatem, kiedy te drzwi otwierają się na zewnątrz, musi przejść pierwszy, żeby przytrzymać je z drugiej strony. 

Odsuwanie krzesła - miłym gestem jest odsunięcie krzesła dla swojej towarzyszki, żeby jej ułatwić zajęcie miejsca przy stoliku. 

Zakładanie płaszcza - zwyczajowo mężczyźni ubierają się pierwsi, a dopiero później podają płaszcz kobiecie. 

Podanie dłoni - zgodnie z zasadami wybór sposobu „witania się” należy do kobiety. To ona podejmuje decyzję czy wita się tylko uśmiechem i słowem, czy poda rękę do uścisku (czy do pocałunku!), czy też nadstawi policzek do całusa. 

Pozornie wiele z zasad savoir-vivre’u jest skomplikowanych i nienaturalnych, ale każda z nich ma pewne uzasadnienie w praktyce, a niekiedy też w historii. Jest jedna podstawowa zasada: „gentleman powinien pomagać swojej damie we wszelkich trudnościach, na jakie może trafić w jego towarzystwie”. W związku z tym bywa, moje drogie Panie, że to On ma pierwszeństwo.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz